• slidebg1
    wszystko do produkcji schodów - baza dostawców
    baza wiedzy o schodach

Baza wiedzy o Schodach


Podstawy konstrukcji schodów - Wąski otwór w stropie, a szerokości biegów


Standardowym problemem na budowie jest mały otwór w stropie, w którym Inwestor życzy sobie okazałe, szerokie i wygodne schody. O czym należy pamiętać? W tym artykule poruszony będzie temat szerokości biegów.


Inwestor posiada otwór o wymiarach 90x260 cm. Strop jest gruby na 35cm. I życzyłby sobie maksymalnego wykorzystania otworu w stropie, czyli schodów szerokich na 90cm.


Takie rozwiązanie jest niedobre, ze względu na brak przestrzeni pomiędzy poręczą, a bokiem stropu. Schody szerokie na 90 cm mają poręcz dotykającą boku stropu. Czyli osoba schodząca w dół na odcinku ok 50-60cm długości poręczy  (zależnie od kąta pochylenia schodów) musi puścić pochwyt, co zonacza, że pochwyt nie spełnia swojego podstawowego zadania.

Wąski otwór w stropie
Schody: Wąski otwór w stropie
Schody: Wąski otwór w stropie

Lepszym rozwiązaniem jest zaprojektowanie szerokości biegów z 4cm luzem pomiędzy poręczą a bokiem stropu (w tym wypadku na 86cm). Mamy wtedy poewność, że nasze schody są bezpieczne.

Odstęp poręczy przy stropie
Schody: Wąski otwór w stropie
Schody: Wąski otwór w stropie

Podobna sytuacja może mieć miejsce, gdy konstruujemy schody 1/2 zabiegu ze słupem centralnym. W takich schodach mamy do czynienia z tzw. "duszą" czyli odstępem pomiędzy policzkami wewnątrz. Czasami ustawienie "duszy" na 0cm nie jest korzystne, bo dolna poręcz będzie dolegała do górnego policzka (ilustracja poniżej). W takim wypadku część poręczy jest nieużytkowa (nie spełnia swojej roli), poza tym takie łączenie wydaje się być nieestetyczne. Nieraz lepiej ustawić w konstrukcji duszę na 4cm - wtedy, co prawda słup centralny będzie o 4cm szerszy, ale konstrukcja będzie poprawniejsza. Uwaga! Powyższe uwagi dotyczą schodów o ładodnym kącie nachylenia, konstrukcje o ostrzejszym kącie nachylenia (węższej głębokości stopni i wyższym podniesieniu) problem najścia dolnej poręczy w górny policzek może nie wystąpić. Prosze spojrzeć na ilustracje.

Planowanie "duszy" schodów
Schody: Wąski otwór w stropie
Schody: Wąski otwór w stropie

 

Materiały dostarczył:
Projektowanie Schodów - projekty.schody.pl