Schody dywanowe

Najmodniejsze ostatnio schody także w Polsce. Nowoczesny styl, pożądany tam, gdzie liczy się prostota oraz możliwie jak najbardziej ażurowa forma schodów. Zdjęcie miesiąca – schody dywanowe od Firmy "Trąbczyński" - są pretekstem, żeby przybliżyć temat coraz bardziej popularnego rodzaju schodów.

Pokazane na zdjęciu schody firmy "Trąbczyński" wykonane zostały z barwionego dębu. Użytkowników zachwycają lekkością, szczególnie pięknym wybarwieniem drewna oraz dokładnością wykonania, a u profesjonalistów uznanie budzi dopracowana technologia osiągania niezwykłej stabilności biegów. Szkło jako balustrada dłutowana (wchodzi) w stopnie i podstopnie – pochwyt, dębowy nasadzany na wypełnieniu szklanym. Trudno byłoby o konstrukcję schodową drewnianą, która w tak małym stopniu zasłaniałaby światła okno – to właśnie minimalizm spotęgowany przez szkło w roli balustrady jest najciekawszym aspektem „dywanówek”

Schody dywanowe
Schody dywanowe ze szkłem

Zdjęcia i oferty schodów dywanowych?

Proszę zobaczyć zdjęcia!
Pod zdjęciem zawsze są dane producenta schodów, który czeka na kontakt od Państwa celem przedstawienia oferty!

Schody dywanowe

Skąd się wzięły schody dywanowe?

Zety (jak sie nieraz nazywa schody dywanowe) to nie jest klasyczny, tradycyjny rodzaj konstrukcji schodów... Od kiedy tego typu schody pojawiły się w ofertach producentów? Spytaliśmy kogoś kto może wiedzieć, ponieważ od 25 lat pracuje w branży i to na całym świecie – Martin Stockhausen sprzedawca programu do konstrukcji schodów Compass Software . Martin opowiedział, że jeszcze 10-12 lat temu nie miał żadnych zapytań od swoich klientów w sprawie „Falkwerktreppen” – jak nazywają schody dywanowe Niemcy.

Pan Trąbczyński potwierdza to w całej rozciągłości: "Pierwszy raz ten typ schodów zrobiliśmy gdzieś w 2007 roku" - czyli schody dywanowe w Polsce i Europie pojawiły się na początku XXI wieku

Praprzyczyną były nowe trendy w projektach wnętrz. Architekci zaczęli stawiać na surowość, prostotę, chłodny, ale jednocześnie elegancki wystrój. Przejawem tego trendu było dążenie do minimalizmu, który ma swoje odzwierciedlenie w schodach samonośnych, które wyglądają jakby zawieszone w powietrzu. Wrażenia lekkości dopełniają barierki na schodach drewnianych wykonane ze szkła i metalu - słowem: zety.


Schody dywanowe technicznie?

Technicznie schody dywanowe to trudna i skomplikowana sprawa – potwierdzi to każdy producent. Dlaczego? Pan Mikołaj Trąbczyński:

W sensie formalnym ich cechą charakterystyczną jest brak belek policzkowych, do których montowane są stopnie, a które w klasycznych rozwiązaniach pełnią kluczową rolę, przenosząc większość obciążeń. Pozbawienie schodów policzków (belek policzkowych/wang) powoduje, iż schody składają się tylko ze stopni, podstopni i ewentualnie balustrady. Z oczywistych względów elementy te muszą wziąć na siebie rolę konstrukcyjną, a co za tym idzie muszą być stosunkowo masywne, tak by całe schody uzyskały odpowiednią sztywność

Dywanówki z firmy "Trąbczyński" to rzadko spotykana stabilność, przy małej ilości kotwień do ściany... gdzie leży tajemnica?

Generalnie schody dywanowe powstają w różnych technologiach. Są firmy które po prostu kleją masyw warstwowo.. różnie to działa. My robimy inaczej: nasze schody mają rdzeń o charakterze kompozytowym wzmocniony różnymi okuciami, które wypracowaliśmy przez lata produkcji tej konstrukcji. Warstwa zewnętrzna może być z dowolnego, stabilnego drewna, może być to zresztą inny materiał niż drewno – np. CORIAN.

Widzimy więc, że schody które na pierwszy rzut oka wyglądają na proste, łatwe w produkcji i montażu.. zwyczajnie takie nie są. Jest jeszcze jeden element stabilizacji konstrukcji:

W firmie „Trąbczyński” schody dywanowe w 80% przypadków wykonujemy ze szkłem. To idealny materiał, który pasuje do schodów dywanowych zarówno pod względem wzornictwa jak i (prawidłowo przymocowany) bardzo usztywnia konstrukcję. Szkło to idealny partner dla schodów dywanowych.

Schody dywanowe - ZET

Schody dywanowe dębowe
Trąbczyński - schody dywanowe - ze szkłem na rotulach

No to mamy już pełniejszy obraz technologii..
Prostota i lekkość, jest osadzona mocno w technologii, bez której schody tylko wyglądają ładnie, ale słabo spełniają swoją główną rolę – komunikacyjną. Brak poziomu na stopnicach oraz ugięcie przy chodzeniu lub nawet drgania – to najczęstsze błędy przy konstrukcji schodów tego rodzaju.
Są też inne technologie łączenia i usztywniania stopnic i podstopnic np.: specjalistyczne systemy łączeń (dobierane po przeliczeniu statyki schodów) lub wprowadzenie profilu stalowego wewnątrz – każda technologia wymaga dopracowywania, prób, zmian, poprawek – słowem: wiedzy i doświadczenia

Generalnie chodzi o to, że przy schodach dywanowych mamy do czynienia z dodatkowymi tematami niespotykanymi na co dzień w stolarniach min: dużo elementów ślusarskich (okucia), różne nietypowe kotwy (w tym chemiczne), szkło, duża waga segmentów (trudne montaże), to powoduje, że potrzebne są nieco inne kompetencje niż codzienność w firmach schodziarskich. Samo wykonanie dywanówek nie jest bardzo trudne, jest za to dużo myślenia.

Schody zet ciemne
Trąbczyński - schody dywanowe - moduły
Schody dywanowe białe
Trąbczyński - schody dywanowe
Schody dywanowe + szkło
Trąbczyński - schody dywanowe

.. kilka pytań do fachowca o schody dywanowe

Czy schody dywanowe są równie wygodne i bezpieczne jak standardowe schody?

Schody dywanowe zasadniczo są tak samo wygodne, nie mają jedynie nosków.

Czy dywanówki są droższe od schodów standardowych?

Schody dywanowe mogą mieć bardzo różne ceny tak samo, jak schody wangowe. Ogólna tendencja na rynku jest taka, że są „droższe” niż wangowe, ale pewnie nie jest to regułą. Natomiast dany bieg schodów dywanowych może mieć różne ceny w zależności od tego czy robi go np. nasza firm w naszej technologi kompozytowej lub czy jest oparty na tradycyjnym wycinaniu CNC i klejeniu masywu lub jakimś systemowym, gotowym zestawie okuć. Różnica może być nawet trzykrotna jeśli chodzi o cenę ... ale też inny efekt, trwałość, stabilność, etc

Jakie drewno najlepiej się sprawdzi w schodach dywanowych?

Każde drewno jest dobre, nawet CORIAN - było o tym wyżej ;)

Czy dywanówki są tak samo trwałe jak standardowe schody?

Prawidłowo wykonane schody dywanowe w moim odczuciu będą bardzo trwałe. Natomiast kiepskiej jakości bardzo szybko się rozlecą – to jest inaczej niż w schodach policzkowych, gdzie nawet kiepskie schody policzkowe konstrukcyjnie zazwyczaj będą działały wiele lat, najwyżej będą skrzypieć. Przy schodach dywanowych błędy szybko zaskutkują utratą parametrów statycznych. Schody dywanowe są bardzo wymagające dla producenta, nie znoszą drogi na skróty, niedoróbek, złych rozwiązań.


Dodamy, że odmianą dywanówek są „Schody Z” - czyli prawdziwe „zet”, gdzie podstopień jest ugięty pod pewnym kątem.. napiszemy o tym za jakiś czas

Schody dywanowe - zdjęcia i oferty