ZAKUP CNC DO SCHODÓW - narzędzia, omówienie..

Następne informacje, dotyczące parametrów obróbki, oparte są o moje własne doświadczenia zdobyte przy realizacji programów, które sam stworzyłem oraz o doświadczenia związane z obróbką schodów zaprojektowanych przy pomocy programu COMPASS..
NARZĘDZIA DO OBRÓBKI DREWNA
Narzędzia przedstawione na rysunkach oprawione są w typowe oprawy HSK 63, stosowane w maszynach CNC (oczywiście nie we wszystkich). Różnice widać bez zbędnych opisów. Ja w swojej maszynie używam głównie opraw termicznych, m.in. z powodu mniejszego ryzyka kolizji.
- Rysunek przedstawia dwa rodzaje opraw:
- narzędzie mocowane na skutek skurczu termicznego oprawy
- narzędzie mocowane przez zaciśnięcie stożkową tuleją


1. FREZ TNĄCO-GŁADZĄCY O16 x 55
Narzędzie stosowane do cięcia konturów policzków, poręczy, stopni, gniazd stopni, kieszeni. Jakość powierzchni jest zadowalająca, dużo lepsza niż po typowym zdzieraku.

2. FREZ GŁADZĄCY O16 x 55

Jeśli powierzchnie widoczne obrobionych elementów nie zadowalają, dogładzamy je frezem gładzącym np. przednia i tylna krawędź stopnia, górna i dolna krawędź policzka
3. Wiertła
W zależności od potrzeb wynikających z używanych elementów połączeniowych, wyposażamy maszynę w WIERTŁA fi 4, 6, 10, 12. Sugeruję wiercenie otworów pod śruby, wszelkie inne dobrze jest frezować frezem zdzierającym

Jeśli macie maszynę 3-osiową to już wszystko. Przy maszynach 4 i 5 – osiowych pojawia się możliwość nałożenia profilu ma poręczy. Dla maszyn 4 – osiowych potrzebne są narzędzia bez opraw, z trzpieniami o wymiarach odpowiednich do agregatów kątowych będących na wyposażeniu maszyny
4. FREZ TNĄCY ZDZIERAK DŁUGI

Narzędzie stosowane od frezowania otworów tralek. Zamiennik stosowanych wierteł. Przewagą frezowania nad wierceniem jest między innymi to, że otwory tralek frezowane są do wymiaru zadanego w projekcie. Nie pojawiają się pomyłki wynikające z błędnie przypisanego programu obróbki (zdarza się to niestety przy wierceniu). W obecnych konstrukcjach często stosowane są wypełnienia tralkowe z elementami ze stali nierdzewnej. Praktycy wiedzą, że rurka O25 nie pasuje do otworu wywierconego wiertłem..
5. PROFIL
Różne rodzaje



6. Castor

Pozostaje już tylko narzedzie pomocnicze typu CASTOR. Dotyczy ono praktycznie maszyn 5-osiowych. Tego typu narzędzie stosuje się do obróbki zgrubnej bloku krzywulca poręczowego CS. Może być również użyte do planowania krzywulca typu „koryto”, ale nie jest tam koniecznie niezbędne.
A teraz parę uwag na temat narzędzi. Dbajcie o narzędzia w należyty sposób, bo to one decydują o jakości obróbki.
- nowe narzędzie lub oprawa musi zostać odkonserwowane
- oprawy i tuleje zaciskowe, przed ich zlożeniem, muszą być dokładnie oczyszczone z zanieczyszczeń
- nie stosujcie do oczyszczania środków chemicznych, np. tych które świetnie nadają się do oczyszczania pił
- narzędzia w oprawach zaciskowych instalujemy bez smaru
- kontrolujcie czystość stożka oprawy narzędziowej
- kontrolujcie czystość stożka chwytu oprawy we wrzecionie
Narzędzia wymieniane automatycznie podczas cyklu obróbczego narażone są na zapylenie powierzchni, niezależnie od tego jak producent maszyny zadbał o ich zabezpieczenie i oczyszczenie w trakcie wymiany. Pył osiadający na ściankach oprawy, po osadzeniu jej w stożku wrzeciona, ma duży wpływ na precyzję mocowania narzędzia, a w konsekwencji na przedwczesne zużycie wrzeciona. Aby polepszyć współpracę stożków, niektórzy producenci zalecają konserwację ich powierzchni suchymi smarami z zawartością teflonu. Jeśli producent zaleca inaczej, stosujmy się do jego zaleceń. Jeśli podczas pracy maszyny wzrośnie gwałtownie hałaśliwość narzędzia obracającego się bez obciążenia, jest to oznaką zanieczyszczenia, powierzchni stożkowych. Pamiętajmy, dobra maszyna wyposażona w złe narzędzia, nie wyprodukuje dobrego produktu.
Przy zakupie narzędzi, oprócz jakości, ceny, bardzo ważny jest ich serwis. Od dostawcy, żądajcie informacji o optymalnych prędkościach obrotowych, prędkościach posuwu, głębokości cięcia. Właściwie dobrane parametry skrawania mają znaczący wpływ na żywotność narzędzia.
Nie bójcie się dużych prędkości. Starajcie się raczej unikać gwałtownych przyspieszeń.
Zbyt małe prędkości posuwu, powodują, ze oddzielane cząstki drewna śą zbyt małe, aby frez oczyścił z nich przestrzeń roboczą. Efektem tego jest przypalanie wycinanego materiału. Wydzielające się tam ciepło, nie jest zdrowe ani dla drewna, ani dla narzędzia. Spowalnianie posuwu, z powodu zużytego narzędzia ( bo sobie nie radzi…), daje zły produkt, niszczy narzędzie. Zwęglone trociny stwarzają zagrożenie pożarowe.
Znam przypadki zapalenia się odpadów wewnątrz łoża maszyny. Skończyły się szczęśliwie. Nie ujawnię nazw zakładów gdzie się to zdarzyło. Dobre narzędzie jest zwykle droższe przy zakupie. Koszty jego regeneracji (ostrzenia) są porównywalne do kosztów narzędzia gorszego.
Właściwie eksploatowany frez tnący, wycina od 20 do 30 kompletów schodów między ostrzeniami. Podzielmy sumę ceny narzędzia i ceny ostrzeń przez ilość wyprodukowanych schodów. Otrzymany wynik może być zaskakujący.
Idąc dalej tym tokiem rozumowania, przeanalizujmy ilość pracy i materiałów ściernych zużytych, w celu doprowadzenia do zadowalającej jakość powierzchni wyciętej złym narzędziem. Dobrze obrobione powierzchnie wymagają praktycznie zmatowienia, źle obrobione powierzchnie, zwykle obrobione z naddatkami „ na szlif ”, wymagają pracy, najczęściej ręcznej, która często prowadzi do zmiany geometrii, a w konsekwencji do złego dopasowania elementów. Wybierzcie lepsze rozwiązanie.
W celu wydłużenia żywotności narzędzia należy starać się układać programy tak, aby narzędzie wykorzystywać na całej długości jego powierchni skrawającej. Ideałem byłoby wycinanie konturów przy jednorazowym, przejściu narzędzia. Niestety system mocowania tego nie wytrzymuje. Przeprowadzone próby wycinania stopni na pełną głębokość wypadały obiecująco. Kłopoty stwarzają długie, wąsko zakończone stopnie zabiegowe. Trudności w podtrzymaniu końca stopnia i wynikające z tego tego ryzyko złego wycięcia konturu, spowodowały, ze zaniechałem stosowania tej technologii.
Pojawiła się w to miejsce inna, z cięciem frezem na dwa razy. Sposób ten pokazałem na rysunku. Po lewej stronie sposób zwykle stosowany, po prawej - mój. Na czerwono zaznaczyłem pracujące części ostrza. Szkoda, że COMPASS nie umożliwia takiego wyboru, przy wycinaniu konturów policzków i stopni. Dla dociekliwych – jest na to sposób. Jeśli wycinamy podstopnie o grubości 18 mm, też warto narzędzie obniżyć tak, aby nie cięło początkiem frezu.
Auorem tekstu jest p. Edward Dawidowicz -> www.eande.com.pl
copyright by schody.pl 2023 ––––––––––

Wygodne schody
Wygodne schody? Jakie to?
Schody normalne i strome czyli jakie wysokie powinny być stopnie?

Miejsce na schody
Jaki otwór przygotować?
Czy kształt jest ważny?
Ile miejsca zajmą schody?

Szerokość schodów
Jaka jest minimalna szerokość schodów?
Czy warto robić schody jak najszersze?
Jak się liczy szerokość biegu?