Schody strychowe

Schody na poddasze, schody na antresolę

Jak zaplanować schody na strych lub na poddasze? Jakie mogą być najmniejsze schody? Czy da się wstawić stałe schody na poddasze i zrobić tam bawialnię, jeżeli deweloper zostawił tylko mały otwór na schody składane?

schody na strych
schody składane

Strych lub poddasze nieużytkowe

Sprawa komunikacji na nieużywane na co dzień poddasze lub strych jest prosta - sprawę załatwiają schody strychowe składane ... gdy nie są potrzebne, schody się składa, a klapę zamyka odcinając tym samym poddasze od codziennej komunikacji. Schody składane segmentowe dostępne są w kilku stałych wymiarach i dostępne w każdym markecie budowlanym.

Strych lub poddasze użytkowe

A jeżeli na poddaszu chcemy zrobić pokój dziecięcy lub sypialnię?

Inaczej sprawy się mają, gdy strychu czy poddasza używamy na co dzień - wtedy należy zaplanować STAŁE schody strychowe, czyli stałą komunikację. Schody zajmujące jak najmniej miejsca to przeciwieństwo schodów wygodnych. Im mniej miejsca przeznaczymy pod otwór schodowy tym mniej wygodnych schodów możemy oczekiwać. Dokładne wyjaśnienia na temat miejsca, jakie zajmą schody, ich parametrów, norm znaleźć można tutaj [Wymiary schodów, normy, bezpieczeństwo]

Nieważne jakie schody zamówimy, ważne żeby były to schody bezpieczne..
- mądrość ludowa

Mam gotowy otwór pod trychowe schody składane..

Czy w taki otwór uda się wstawić stałe schody? Z marketu czy na zamówienie?

schody młynarskie z marketu

Stałe schody z marketu

Otwór 140x70 --> 0,98 m2

Najtańszym sposobem jest zainstalowanie schodów uniwersalnych prostych z marketu. Ceny tych schodów są naprawdę niskie i adekwatne do jakości, wygody i bezpieczeństwa użytkowania. Schody są uniwersalne, można je zastosować na różne wysokości kondygnacji i różne otwory. My zaplanowaliśmy je pod standardowy otwór 140x70.

Otwór wymiary (cm): 140x70
H całkowita: 285
Użytkowa głębokość stopnia: 14,0
Wysokość stopnia: 20,3
Dł schodów na podłodze: 185
zaufanie

Stałe schody na zamówienie

Otwór 140x70 --> 0,98 m2

Można też zaprosić stolarza lub ślusarza (producenta schodów) i wykonać schody dokładnie pod Twój otwór. Maksymalnie wykorzystać warunki i zaplanować najwygodniejsze jakie się da schody w Twojej klatce. Przykładowo dobrym pomysłem są schody kacze proste (inne warianty to np. schody samba). Zostały one przewidziane właśnie do takich przypadków. Mają znacznie głębszy stopień niż identyczne wymiarami schody standardowe - ale zawsze musimy rozpoczynać wchodzenie i schodzenie właściwą nogą.

Otwór wymiary(cm): 140x70
H całkowita: 285
Użytkowa głębokość stopnia: 22,5
Wysokość stopnia: 20,3
Dł schodów na podłodze: 162
zaufanie
Strychowe schody młynarskie Schody kacze na strych

Spiralne schody na strych stopien schody kręcone z marketu Kręcone schody strych

Kręcone (spiralne) schody strychowe z marketu

kilka słów na temat spiralnych schodów na poddasze z marketu

Schody Φ120 zajmują 1,13 m2
Schody Φ140 zajmują 1,53 m2

Każdy market sprzedaje strychowe schody spiralne.. ale jak się po takich schodach chodzi? Tego nie widać i rzadko można się przekonać - w sklepie nie ma złożonego egzemplarza do sprawdzenia..
Schody kręcone mają regulację wysokości stopnic, ale te ustawione nawet na minimalnym zakresie są bardzo wysokie: od 226 - 241 mm. Na stronie marketu zabrakło nam informacji o głębokości każdego stopnia w takich schodach. Dlatego odtworzyliśmy schody spiralne z marketu i je zbadaliśmy.
Gdyby w sklepie wziąć do ręki stopień takich schodów, to wygląda on na szeroki i stabilny. Niemniej w schodach krętych stopnie wyższy i niższy w znaczny sposób nachodzą na siebie - więc realna głębokość użytkowa stopnia będzie mniejsza. W tym wypadku mniejsza niż 18 cm (mierzone na linii biegu idącej po środku) - patrz obrazki z boku. Chodzi tylko o to, żeby mieć tego świadomość.

Niewątpliwą zaletą schodów z marketu jest cena oraz możliwość samodzielnego montażu. Opinia wzięta ze strony jednego z dużych marketów budowlanych, która naszym zdaniem jest dobrym podsumowaniem:
[...schody jako schody spełniają swoją funkcję. Dobre kiedy ktoś szuka schodów dość tanich. Tyle plusów. Teraz minusy. Bardzo niestabilne, chodząc po nich mam wrażenie że zaraz się rozpadną. Jestem osobą o wadze 65kg. Idąc pojedynczo nie ma tragedii, gęsiego we dwójkę strasznie skrzypią. Niosąc 2 letnie dziecko robi się bardzo niebezpiecznie. Wytrzymałość niby ok 120kg. Są mocno strome. Mam te schody gdyż były zainstalowane w domu, który nabyliśmy. Niebawem powstaną nowe, znacznie stabilniejsze.]

zaufanie

Warto zapamiętać

Przy małych schodach stawiajmy na bezpieczeństwo -> dostęp do poręczy najlepiej z obu stron.
Nie bójmy sie stopni kaczych!

Planowanie schodów

copyright by schody.pl 2023 ––––––––––

Wygodne schody

Wygodne schody

Wygodne schody? Jakie to?
Schody normalne i strome czyli jakie wysokie powinny być stopnie?

Wygodne schody
planowanie schodów 3D

Plan schodów 3D

Usługi wizualizacji
Optymalizacja schodów
Co wyjdzie w danym otworze

www.schody.online
szerokosc biegu schodów

Szerokość schodów

Jaka jest minimalna szerokość schodów?
Czy warto robić schody jak najszersze?
Jak się liczy szerokość biegu?

Szerokość schodów