Schody kręte, spiralne

Schody spiralne

Pierwszy wybór wszędzie tam, gdzie jest mało miejsca, a my nie chcemy wchodzić po drabinie. Dobrze zaplanowane schody kręte zapewnią nam całkiem wygodną komunikację między kondygnacjami, przy mnimalnym zapotrzebowaniu na miejsce. O kilka przydatnych porad na temat schodów spiralnych poprosiliśmy producenta specjalizującego się w tego typu konstrukcjach firmę Aspiral Skorogoszcz.

Klasyczne schody kręcone na planie koła to słup nośny, w którym stopnie są nałożone na metalową rurę i ściśnięte metalowym lub drewnianym kołnierzem zwanym bucem. Na zewnątrz konstrukcję wzmacnia dystans między stopniami (rzadziej pełny policzek). Schody spiralne zwykle mają podest wyjściowy, którego kształt zależy od formy otworu lub wyjścia na antresolę. Cechą charakterystyczną tego rodzaju schodów jest to, że wszystkie stopnie (poza podestem wyjściowym) są identyczne.

Schody kręcone metalowe
Aspiral - standardowe schody spiralne

Zdjęcia i oferty schodów krętych?

Proszę zobaczyć zdjęcia!
Pod zdjęciem zawsze są dane producenta schodów, który czeka na kontakt od Państwa celem przedstawienia oferty!

Schody spiralne

Schody spiralne tam, gdzie mało miejsca..

Na zewnątrz schodów najczęściej stosowana jest metalowa balustrada oraz pręty lub tralki (pionowe słupki). Alternatywnie (i przy znacząco większych kosztach) spotkać można pochwyt drewniany gięty i drewniane tralki lub nawet gięte szkło.

Schody kręcone są małe, zgrabne, ażurowe, niemniej spełniają bardzo dobrze swoją rolę. Właściwie dobrane drewno, wybarwienie, dodatki pozwalają zrobić ze schodów spiralnych ozdobę w każdym domu


Schody kręte - kształtu otworu i sprawa podestu

Schody kręte miejsce

Do schodów spiralnych opartych na planie koła zasadniczo pasuje otwór okrągły lub kwadratowy (choć poprawnie jest pisać odwrotnie - do otworu okrągłego lub (niedużego) kwadratowego - pasują schody spiralne;) Inny kształt otworu jest możliwy, ale nieracjonalny z powodu zmarnowanego, niewykorzystanego miejsca. Schody (na górze) kończą się podestem, którego kształt jest dopasowany do formy otworu. Bardzo ważne jest pamiętać, że średnica samych schodów będzie raczej mniejsza o około 8-10 cm od średnicy lub boku otworu*

Trochę inaczej sprawy się mają, gdy "dostawiamy" schody spiralne słupem (wrzecionem) do antresoli czy otworu kwadratowego. Wtedy nie ma podestu górnego, tę rolę pełni ostatni stopień. W takich wypadkach zalecamy konsultację z producentami - opiszemy też typowy przypadek poniżej

* W pewnych przypadkach można zrobić schody równe lub nawet szersze niż otwór - taką możliwość sprawdzi dla Państwa producent.

Wielkość otworu na schody kręcone
Aspiral - otwór na schody spiralne

Klika pytań od klientów odnośnie schodów spiralnych


Schody kręte plan

Kiedy sięgamy po schody kręte? Poprosiliśmy o pomoc fachowców z firmy Aspiral, którzy na co dzień zajmują się doradztwem, produkcją oraz montażem tego typu schodów:

Sięgamy po nie głównie wtedy, gdy brakuje nam miejsca na parterze, a piętro - na które dzięki nim będziemy wchodzić, służy głównie jako sypialnia lub gdy mieszczą się tam pokoje gościnne, dziecięce itp. Często do korzystania z nich zmuszają nas warunki architektoniczne, które uniemożliwiają wykonanie dużych otworów pod innego rodzaju schody.

Zalety i wady schodów krętych?

Zalety: niewielką ilość miejsca, którą należy przeznaczyć do ich zamontowania, elegancki, nietuzinkowy i oryginalny wygląd. Wady: znaczne utrudnienie we wnoszeniu większych przedmiotów, a często brak możliwości wniesienia tych o dużych gabarytach.

Paramtery techniczne - jaki jest zalecany maksymalny i minimalny promień?

Im większa średnica schodów, tym są wygodniejsze i można wnieść na nich większe przedmioty. Jednak w naszym przekonaniu oraz śledząc wybory Klientów (czy też projektantów) optymalne są schody o średnicy 160 cm. Dużym powodzeniem cieszą się 140-tki. Czasami - ze względu na niewielkie rozmiary - z powodzeniem instalujemy również te najmniejsze: o średnicy 120 cm. Niestety nie są one już tak wygodne i stosowane są wówczas, gdy faktycznie nie ma możliwości montażu schodów o większej średnicy. Ważna też jest wysokość stopnia, która standardowo wynosi około 20 cm i nie powinniśmy jej zwiększać.

Jaka jest trwałość, jakieś różnice w stosunku do standardowych schodów?

Trwałość schodów kręconych tak, jak każdego innego rodzaju schodów zależy od użytych materiałów oraz jakości wykonania. Schody kręcone należą do takich, które można z powodzeniem produkować na odległość bez konieczności wizyty u Klienta, dlatego też duży ich wybór mamy w marketach czy internecie w postaci gotowych modułów do składania. Tu jednak niska cena często przekłada się na niską jakość użytych materiałów i mniejszą trwałość.
Schody kręcone o dużej średnicy i szerokim stopniu są stosunkowo wygodne i nie odbiegają jakoś znacznie od wygody użytkowania schodów tradycyjnych.

Schody kręte kacze

Czy są jakieś warianty konstrukcji stopni w schodach krętych?

Najczęściej spotykamy klasyczne schody kręcone z prostą krawędzią natarcia , prawo lub lewoskrętne. Dość rzadko, ale jednak spotkać można schody kręcone kacze, choć sens ich konstruowania jest dyskusyjny, gdyż nie zyskujemy dzięki temu dodatkowej przestrzeni, a korzystanie z nich może przysporzyć więcej trudności. Czasem spotkać można też stopnie wypukłe na kształt śmigła, jednak również w tym wypadku korzystanie z nich jest nieco bardziej kłopotliwe, niż tych klasycznych, choć wyglądają dość wyjątkowo.

Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę przed zamówieniem schodów spiralnych

Przed zakupem schodów warto zwrócić uwagę na odpowiednie wykonanie otworu, pozwalające stabilnie i solidnie przymocować schody i ewentualną barierkę wokół otworu. Istotna jest też podłoga na parterze i brak jakichkolwiek przewodów czy ogrzewania podłogowego, co ułatwia to montaż i eliminuje niepotrzebne usterki. Przed wykonaniem otworu warto zapoznać się z opinią eksperta, który zwróci uwagę na wiele szczegółów, które mogą wydawać się mało istotne na pierwszy rzut oka, ale w przyszłości pomogą uniknąć kłopotów - np. w złym miejscu umieszczone włączniki światła, grzejniki etc.
schody okrągłe
Aspiral - standardowe schody spiralne
schody spiralne dostawiane do stropu
Aspiral - schody spiralne dostawiane do stropu

copyright by schody.pl 2023 ––––––––––

Schody dywanowe

Schody dywanowe

Wszystko o schodach dywanowych
Klika uwag producenta schodów dywanowych

Schody dywanowe
Schody strychowe

Schody strychowe

Jaki otwór przygotować?
Kilka pomysłów na małe schody
Kiedy schody strychowe są jedyną opcją

Schody strychowe
Schody spiralne

Schody kręcone

Kiedy wybrać tę konstrukcję
Zalety i wady spiralnych
Jaki otwór przygotować?

Schody kręcone