Schody betonowe czy jednak drewniane?

To pytanie zadaje sobie wielu inwestorów...
Schody betonowe mają swój urok. Są stabilne i bezpieczne. A jak pięknie wygląda drewniane obłożenie schodów betonowych! Ciepłe, szlachetne drewno wkomponowane w żelbetową, masywną konstrukcję. Wystarczy przejrzeć zdjęcia schodów na beton - piękne przykłady realizacji.

  Zalety schodów betonowych:
 • służą już podczas budowy
 • są trwałe
 • mają swoją estetykę: masywne i stabilne
 • bezpieczniejsze w sytuacjach pożarowych
Schody betonowe

..same plusy, ale.. prawdopodne jest też, że schody betonowe będą utrapieniem

90% wylewek betonowych, które do nas trafiają celem konstrukcji obłożenia ma problemy - czasami część z nich można naprawić, ale zwykle kończy się tak, że użytkownik będzie całe życie chodził po schodach, w których pierwszy stopień jest bardzo wysoki, ostatni za niski, a na zabiegach musi uważać, żeby nie spaść, bo stopnie są źle zaplanowane

dane z firmy projektującej obłożenie drewniane na schody betonowe

Zdjęcia i oferty schodów na beton?

100 zdjęć - Schody na beton

Główną wadą schodów betonowych jest duże prawdopodobieństwo ich nieprawidłowego zaplanowania i wylania

Dlaczego tak się dzieje? Schody to trudny element, wymaga dobrego planowania.. na przykład nie każdy stolarz zrobi na schody.. za to każdy majster na budowie wyleje schody betonowe ;). Każdy producent schodów poświęca czas na projektowanie - często przy pomocy specjalistycznego oprogramowania - zabiegi, normy, ergonomia. A jak jest na budowie? Jak to się dzieje, że duża część betonów ma błędy?


Źle wylane schody betonowe
Źle wylane schody tylko czasem można "naprawić" obłożeniem

Moment decyzji: wylewamy schody betonowe

Żle wylane schody betonowe

Często decyzja o wylewaniu schodów betonowych podejmowana jest na poczekaniu i przy założeniu, że na pewno będzie dobrze..

Inwestor przyjeżdża na budowę, majster proponuje wykonanie schodów, i za dwa dni schody stoją. Można zrozumieć intencje majstra - noszenie kafli, paneli czy gładzi po drabinie na piętro nie jest wygodne.

Błędem natomiast jest założenie, że każda ekipa budowlana bezproblemowo zaszaluje prawidłowe schody. Kształty i głębokości stopni oraz ich wysokości. Dobry fachowiec przed wylaniem schodów betonowych zawsze zapyta inwestora o wykończenie/obłożenie schodów na koniec budowy. To ważne do właściwego rozłożenia wysokości betonowych stopnic. Zdarza się, że schody mają taki kształt jak wygodnie było zbić szalunek budowlańcom, a nie taki jaki powinien być. Przy budowaniu schodów nie pomagają też plany architektów z projektu budolanego - taki projekt należy potraktować jak graficzne przedstawienie planowanych parametrów schodów oraz planowanego miesjca, a nie ich szablon do wylewania.
A wylane betonowe schody są gotowe. Stoją. Można po nich wejść na górę. Na budowie wiele się dzieje, mamy kolejny punkt odhaczony, załatwiony - najważniejsze, żeby schody w ogóle były. A ewentualne ich wykończenie czy poprawki? .. to sprawa na później. Się poprawi się. BŁĄD!


Planowanie schodów betonowych: jakie obłożenie?


Już na etapie wylewania betonu, stopnie powinny mieć zaplanowane przyszłe obłożenie. Jest to bardzo ważne dla bezpieczeństwa i wygody późniejszego użytkowania. Wysokości łącznie "stopień betonowy + obłożenie" powinny być równe. Dlatego przy wylewaniu betonu mamy generalną zasadę - pierwszy i ostatni stopień powinny mieć inną wysokość. Pierwszy powinien być niższy o grubość planowanego obłożenia, a ostatni (ostatni przed stropem) wyższy o tę grubość.

Ostatni stopień w schodach betonowych

Pierwszy stopień w schodach betonowych

Schody betonowe należy zaplanować wraz z grubością przyszłego obłożenia
W planie wylewki schodów betonowych należy uwzględnić grubość przyszłego obłożenia - drewno? płytki? kamień? - 4cm grube? 3cm? 2cm? - od tego zależą ich parametry, wygoda i bezpieczeństwo użytkowania. Niestety późniejsza zmiana zdania: "Planowane były cienkie płytki, ale proszę zrobić stopnie drewniane" - negatywnie wpłynie na komfort użytkowania.


Planowanie schodów betonowych: ergonomia i bezpieczeństwo

Wspomnieliśmy o tym, że producenci schodów do każdego zlecenia robią dokładny projekt schodów - planują je pod kątem norm, bezpieczeństwa i ergonomii. Majster na budowie często robi tak jak mu najwygodniej - bazując na planie schodów w projekcie budowlanym. Kilka stopni prosto, reszta w zabiegu, a wszystkie stopnie stykają się szpicami w zabiegu. Dlaczego tak? Bo tak jest naszybciej i najłatwiej.

W efekcie otrzymujemy schody niskiej jakości, częstym przypadkiem jest sytuacja w której każdy stopień ma inną wysokość.

Zabieg w schodach betonowych

Na szkicu architekta zwykle widzimy, że kilka stopnic zabiegowych schodzi się w jednym miejscu. Ale to nie musi przekładać się na wykonanie: to graficzne - schematyczne przedstawienie parametrów schodowych zaplanowanych przez architekta klatki. Proszę zwrócić uwagę na poniższe obrazki - zabiegi w schodach o identycznych parametrach. Różnią się wyłącznie rozłożeniem zabiegu. A do obłożenia dużo lepiej nadaje się zabieg po prawej stronie

Plan schodów - zabieg
schody beton problemy planowanie betonu

Co należy wiedzieć o schodach z betonu?

Źle wylany beton
  Co do schodów betonowych należy pamiętać, że generalnie:
 • schody betonowe trudno jest skuć czy "naprawić"
 • schody betonowe narzucają formę, kształt i wysokości stopnic!
 • źle wylane schody narzucają nieprawidłową formę, złe wysokości i kształt stopnic!!
 • rynek gotowych (prawidłowo zaplanowanych) szalunków drewnianych na schody betonowe w Polsce praktycznie nie istnieje, a gotowe schody betonowe prefabrykowane (prawidłowo zaplanowane) to rzadkość
 • schody często są wykonywane przez przypadkowych ludzi, a szalunek zbijany jest z tego, co znajdzie się pod ręką na budowie

Efekt? Duża część schodów betonowych w prywatnych domach jest źle lub bardzo źle wylana.


Schody betonowe cena

  Cena tego typu schodów ma kilka składowych.
 • Cena zaszalowania i wylania betonu (lub koszt zakupu gotowych schodów betonowych)
 • Koszt obłożenia schodów oraz balustrad i pochwytów
 • Oraz koszt ewentulanego wykończenia schodów, szpachlowania, gipsowania czy malowania

Bardzo popularne jest obłożenie betonu drewnem . I często dochodzi do paradoksalnej sytuacji, gdy wycena obłożenia betonu drewnem jest wyższa niż samonośne schody drewniane wstawione w klatkę, gdyby betonu nie było. Na cenie waży czasochłonność wykonanie obłożenia schodów na beton. Więcej czasu potrzebne jest na pomiar, wykonanie i montaż. A jeszcze im beton gorzej wylany, tym więcej pracy trzeba włożyć. Czasami "naprawa" źle wylanego betonu drewnem, to prawdziwe wyzwanie i duża pracy do wykonania. Wielokrotnie więcej, niż przy schodach samonośnych..

Cena schodów betonowych

Podsumowanie

  Schody betonowe mogą być trwałe, piękne i wygodne. Piękne są w szczególności schody betonowe obłożone drewnem ..
 • uwaga na przypadkowych wykonawców używających odpadów z budowy do szalowania
 • przedy wylaniem trzeba przewidzieć czym (jak grubym materiałem) schody będą obłożone
 • jeżeli powyższego nie wiemy, bezpieczniej założyć grubsze obłożenie (łatwiej dolać niż skuć)
 • betony mają mnóstwo wilgoci w sobie, trzeba czasu zanim zamontujemy obłożenie drewniane
 • brak obłożenia jest uciążliwy - ciężko mieszkać z niewykończonym betonem
 • cena wylewki lub zakupu schodów betonowych + obłożenie drewnem może być bardziej kosztowne niż nowe schody drewniane zamontowane na sam koniec budowy
 • wydaje się, że pozostawienie pustej klatki daje też dużo większe możliwości aranżacji wnętrza i wyboru formy, koloru i materiału .. schody drewniane, metalowe, szklane..

100 zdjęć - Schody na beton

Schody - do zapamiętania

copyright by schody.pl 2023 ––––––––––

Wygodne schody

Wygodne schody

Wygodne schody? Jakie to?
Schody normalne i strome czyli jakie wysokie powinny być stopnie?

Wygodne schody
miejsce na schody

Miejsce na schody

Jaki otwór przygotować?
Czy kształt jest ważny?
Ile miejsca zajmą schody?

Miejsce na schody
szerokosc biegu schodów

Szerokość schodów

Jaka jest minimalna szerokość schodów?
Czy warto robić schody jak najszersze?
Jak się liczy szerokość biegu?

Szerokość schodów