Co to jest termodrewno (thermowood)? Czy nadaje się na schody? Termodrewno jest to drewno, które zostało poddane procesowi wysokiej temperatury bez użycia środków chemicznych.


  • jest trwalsze
  • lepszą odporność na gnicie i pleśń
  • ma lepszą izolację cieplną
  • ma mniejszą chłonność
  • ma mniejszą kurczliwość

Europejskie gatunki drzewa poddane termoprocesowi mają właściwości zbliżone do gatunków egzotycznych.(!)

 

thermodrewno tu cytat z pracy Mgr inż. Andrzej Noskowiaka z Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu "Modyfikacja drewna wczoraj i dziś" ..

.. Spośród gatunków drewna, mających zastosowanie w budownictwie szczególną pozycję zajmuje drewno teakowe. Jedną z jego podstawowych zalet jest bardzo duża trwałość. Według normy EN 350-2 drewno to zalicza się pod względem trwałości do klasy 1. Według badań Hangera i innych [2002] cechujące się stosunkowo małą trwałością gatunki europejskie takie jak świerk (klasa trwałości 4) czy buk (klasa trwałości 5), po odpowiednio przeprowadzonej obróbce termicznej uzyskują klasę trwałości porównywalną z drewnem teakowym....

Thermowood, termodrewno czy thermodrewno?

Thermowood jest nazwą i technologią opracowaną, zarejestrowaną i używaną przez licencjobiorców Finnish Thermowood Association (FTA). Tylko producenci zrzeszeni w FTA i stosujący technologię opracowaną przez FTA mogą wytwarzać Thermowood. Są też inni producenci, którzy opracowali swoje metody obróbki termicznej i oni mogą zaoferować thermodrewno, termodrewno, drewno wędzone... Często technologię termicznej obróbki drewna dostarczają duże koncerny produkujące suszarnie do drewna.

 

Wady termodrewna.

Wszelka obróbka terminczna skutkująca całą paletą zalet nie jest jednocześnie wolna od wad. Do głównych wad termodrewna należą:

  • zmniejszona masa drewna
  • kruche i ma tendencje do rozwarstwiania
  • nie jest odporne na promienie UV
  • ma tendencję do szarzenia
 

Termodrewno w schodach?

Termodrewno na pewno nie nadaje się na konstrukcję schodów giętych z powodu nabytej w procesie termoobróbki kruchości. Ma za to jedną zaletę: niespotykany, głęboki kolor, który nie jest powierzchowny, ale przenika do środka drewna. Efekt po zamontowaniu schodów murowany. Obok zdjęcie schodów z termojesionu, wykonane przez firmę BIK z Kostrzyna. Schody dywanowe, termojesion woskowany.