Łączenie elementów drewnianych

wiercenia schodowe MaxCon "niewidoczne"

Testy z łączenia elementów schodów drewnianych systemem MaxCon (test i foto firma Jano, Gorzów). W programie do konstrukcji schodów zdefiniowano wiercenia według instrukcji producenta łączeń - i wygenerowano pliki DXF elementów schodów z rozplanowanymi automatycznie otworami pod łączenia. MaxCon został użyty do połączenia:

  • stopnia z policzkiem
  • policzek - policzek
  • policzek - słupek

Rezultat - bardzo dobry. Schody nie mają widocznych wierceń i grzybków od widocznej części policzka - łączenia są ukryte pod stopniami. Zaletą są bardzo małe otwory do zaślepienia - tylko 18,5mm - mniejsze niż w podobnym rozwiązaniu Rampa. Wstępny montaż przebiegł bardzo szybko. Stabilność złączonych elementów wygląda dobrze. Precyzja maszyny CNC i automaty rozkładające wiercenia robią ze schodów mebel do złożenia a'la IKEA - schody składa się szybko i łatwo. Powinno się to przełożyć na skrócony czas montażu na budowie.
Uwaga! Przy stosowaniu MaxCon musimy zwrócić uwagę na głębokość wiercenia otworu - ten podany w instrukcji jest zbyt płytki - warto go pogłębić, jeżeli chcemy, żeby zmieściło się maskowanie grzybkiem (obrazek).

Przy zamawianiu projektu schodów z DXF pytaj o możliwość zamówienia rozłożenie wierceń (MaxCon, Rampa lub zwykłych kołków, śrub) to poprawi jakość i ułatwi znacząco montaż schodów

Schody - połączenie policzek-stopień
Schody - niewidoczne połęczenie
Schody - montaż stopnic
Schody - nanoszenie wiercenia
Schody - połączenie maxcon
Schody - DXF policzka wiercenia

Schody po niemiecku

jak robi schody niemiecka firma?

Schody - połączenie elementów

Schody - połączenie elementów

Schody - połączenie elementów

Przy okazji opisu wdrożenia nowego oprogramowania można skorzystać z umieszczonych w internecie zdjęć i podejrzeć jak wytwarza się schody w w niemieckiej firmie "Jenniches Treppen" z 30-letnim doświadczeniem. Znajdziemy tu wiele elementów tradycyjnego, niemieckiego rzemiosła

Schody - połączenie elementów

Stopnie z czopami

Firma stosuje czopy (odsadzenia) w stopniach. Czopy na stopniach mają kilka zalet - przede wszystkim dobrze maskują zawsze mogące się przydarzyć niedokładności obróbki drewna. Gniazdo w policzku i stopień nie muszą być idealne spasowane, bo przy odsadzeniach łatwiej jest wybrnąć z małych niedokładności czy przeciągniętych szlifowań maszynowych. Gniazdo przy czopie ma pewien luz, który zamaskuje szpary nawet gdy stopień trochę się zeschnie lub dostanie wilgoci. Czop (szczególnie pełny czop: odcięcie z przodu, tyłu, na górze i dole) może pracować we wszystkich kierunkach. Czopy mają jeszcze jedną zaletę - można przefrezować czoło dowolnym profilem i łatwo dodać schodom dodatkowej elegancji. Przy stopniach wpuszczanych w policzek bez czopa nie jest to takie łatwe. Na obrazku widać jak wyglądają dłutowania (odsadzenia) stopni i podstopni w policzku.

Łączenie stopni z policzkiem

Na zdjęciu możemy zobaczyć wykorzystywane łączenie stopnic z policzkiem schodowym. Pod stopniem wykonane są otwory, w celu ukrycia śruby, ale zamiast (droższego) rozwiązania jakim jest MaxCon czy Rampa - stosuje się zwykły wkręt spax pod kątem 45 stopni. Można dyskutować o elegancji tego rozwiązania, jednak jest ono często stosowane także w Polsce.

Krzywki, schody dywanowe, poręcze

Krótki opis pozostałych elementów. Krzywulec poręczy na szybko z CNC. Zamiana słupka zabiegowego na krzywkę poręczy bez problemu - maszynie bez różnicy czy wytnie słupek czy krzywkę, a firma może oferować bogatsze wzory schodów. Widzimy też wykonany podstopień stopnia dywanowego (z nutem na szkło nawet) - przewiercenia pionowe podstopnia sugerują jakiś system bolców łączących schody dywanowe. Mamy też prosty odcinek poręcz wraz z profilem. Prawa część cięta prostopadle to podłogi - to dojście do stojącego pionowo słupka wejściowego - z lewej widzimy cięcie prostopadłe do poręczy - czyli łączenie z krzywulcem poręczy.

Schody - nanoszenie wiercenia
Schody - połączenie maxcon
Schody - DXF policzka wiercenia